Legowisko czy materace dla psów – co lepsze?

Czy wiesz, że pies może przesypiać nawet kilkanaście godzin dziennie? Chociaż na drzemki wybiera różne miejsca, z pewnością przyda mu się komfortowe legowisko. Wygodne materace dla psów to własny, bezpieczny kąt dla czworonoga oraz zdrowy wypoczynek. Jeśli dołożysz staranności przy zakupie, twój pupil z pewnością będzie chętnie na nim wypoczywał. Co będzie lepsze: legowisko czy materac? Kiedy warto postawić na legowisko ortopedyczne?

1. Materace dla psów w różnych rozmiarach

2. Twardość materaca

3. Wygląd materaca

4. Materac czy legowisko dla twojego psa?

5. Materace dla psów o specjalnych potrzebach

Dobrej jakości materace dla psów pomagają utrzymać psu odpowiednią pozycję ciała, zapewniają wygodę i zdrowy odpoczynek.

Materace dla psów w różnych rozmiarach

Jednym z najważniejszych aspektów, który trzeba wziąć pod uwagę, kupując materac lub legowisko, jest wielkość psa. Powierzchnia snu nie powinna być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Skomplikowany może być zwłaszcza wybór materaca dla dużego psa. Jak określić pożądane wymiary?

Aby dokonać dobrego wyboru, musisz zmierzyć twojego pupila w pozycji leżącej, biorąc pod uwagę zarówno długość, jak i szerokość. Do ustalonych w ten sposób wymiarów dolicz bezpieczny zapas – około 10-20 centymetrów z każdej strony. Dzięki temu umożliwisz swojemu pupilowi swobodne rozciąganie w czasie wypoczynku i poruszanie się w czasie snu.

Twardość materaca

Duże znaczenie ma także twardość materaca lub legowiska dla psów. Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i u psów twardość legowiska jest w dużej mierze kwestią preferencji. Przeważnie dla dużych i starszych psów kupuje się materace twardsze. Na taki właśnie model warto postawić również, gdy pies intuicyjnie układa się na podłodze zamiast na kanapie – daje w ten sposób znać, że preferuje taką właśnie warstwę. W przypadku starszych i schorowanych czworonogów twardy materac zdecydowanie ułatwia wstawanie.

Wygląd materaca

Z punktu widzenia zwierzęcia sam wygląd materacyka lub legowiska ma znaczenie drugorzędne, jednak akurat ta kwestia często skupia sporo uwagi właścicieli. Obecnie w sklepach z asortymentem dla zwierząt znajdziemy legowisko, materac czy kosz w rozmaitych kształtach i kolorach, dzięki czemu mogą się one stać ozdobą mieszkania. Bez problemu dopasujesz wygląd tego elementu do wystroju salonu czy sypialni.

Duże znaczenie ma także rodzaj pokrycia. Materiał zastosowany jako obicie powinien być wytrzymały, przyjemny w dotyku i łatwy w czyszczeniu. Dobrze, jeśli dodatkowo będzie izolował wilgoć.

Materac czy legowisko dla twojego psa?

Materac czy legowisko – które z nich zapewni psu odpoczynek w komfortowych warunkach? Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma typami polega na ich konstrukcji. Legowiska dla psów mają nieco uniesione boki, dzięki czemu pies może skorzystać z dodatkowego podparcia głowy. Materace z kolei są bardziej mobilne, przeważnie zajmują mniej miejsca, a wizualnie nie przytłaczają pokoju. W małym mieszkaniu nie zawsze znajdziesz tyle przestrzeni, by ustawić duże legowisko z oparciami.

Przed zakupem warto natomiast rozważyć wszystkie aspekty i – niezależnie od ostatecznej decyzji – postawić na jakość.

Materace dla psów o specjalnych potrzebach

W przypadku psów starszych i schorowanych warto zdecydować się na materac ortopedyczny. Jego konstrukcja pozwala podtrzymać ciało psa i jego kręgosłupa w odpowiedniej pozycji, niwelując tym samym ucisk pogłębiający zwyrodnienia i inne dysfunkcje układu ruchu. To szczególnie godna polecenia opcja, gdy czworonóg ma problemy ze stawami, kręgosłupem, odleżynami.