Spacer jest dla psa jednym z najważniejszych elementów życia. To w tym czasie może zrealizować swoje potrzeby fizjologiczne, nadrobić socjalne zaległości i zmęczyć głowę węszeniem. Co zrobić, by wspólne spacery z psem były jak najlepsze? Jak powinien wyglądać idealny spacer z psem? Oto kilka przydatnych wskazówek!
Niezbędne akcesoria
Przede wszystkim istotne jest, by wyposażyć siebie i psa w niezbędne akcesoria spacerowe. Najważniejsza jest oczywiście smycz, obroża lub szelki, adresówka i woreczki na psie odchody. Jeśli chodzi o smycze dla psa, dobrze jest mieć przynajmniej dwie: jedną krótszą, około do 2 metrów, miejską lub przepinaną, a drugą dłuższą, w postaci linki o długości 5-10 metrów. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie przejść przez osiedle na krótszej smyczy, a po dotarciu w bardziej ustronne miejsce – zapewnić psu więcej swobody, dzięki przepięciu go na linkę.
Oprócz tych niezbędnych akcesoriów, warto wyposażyć się również w saszetkę na psie smakołyki, która umożliwi spontaniczne nagradzanie czworonoga podczas spaceru (np. po udanym odwołaniu), a także w trakcie treningu w rozproszeniu. Dobrze jest mieć ze sobą na spacerze również ulubioną zabawkę psa, by móc rozładować atmosferę po nerwowej sytuacji w czasie spaceru.
Bezpieczny spacer z psem – wybór miejsca
Idealny spacer z psem to także odpowiedni wybór miejsca. Choć spacer wokół osiedla z pewnością jest dla zwierzaka bogaty w informacje na temat sąsiadów, często ze względu na rutynę, jest on zwyczajnie nudny. Dlatego, chcąc zaoferować zwierzakowi coś więcej, warto na dłuższy spacer wybrać się w mniej znane dla niego rejony.
Dobrze jest wybierać miejsce, które w przeciwieństwie do osiedlowych alejek, będzie bardziej ustronne. Mniejsza ilość przechodniów, a także psów, które często są dla naszego czworonoga dodatkowym stresorem, z pewnością pozwolą czerpać większą przyjemność ze spaceru. Idealnie jeśli mamy możliwość wybrać się na łąki lub do lasu, by pies miał możliwość pobiegać na długiej lince.
Trening podczas spaceru z psem
Spacer z psem to także idealny moment na wspólny trening. Dzięki temu mamy możliwość poprawić relację z naszym czworonogiem, a pies może nauczyć się pracować w różnych rozproszeniach. Ćwicząc z psem wyłącznie w domu i nie podnosząc wymagań, z czasem trening staje się nudny. Co więcej, zwierzak uczy się, że posłuszeństwa wymaga się od niego wyłącznie w czterech ścianach.
Co warto trenować podczas spacerów? Przede wszystkim przywołanie, które zawsze warto sowicie zwierzakowi wynagradzać. Oprócz tego dobrze jest zrobić krótką sesję treningową, poćwiczyć sztuczki czy naukę skupienia na przewodniku przy atrakcyjnych bodźcach. Dodatkowa zaleta? Możemy zwierzaka nagrodzić, wykorzystując środowisko i np. zwalniając go do zabawy z psim kumplem.
Zabawy z psem na spacerze
Kolejną formą urozmaicenia spacerów z psem jest wspólna zabawa. To element, o którym warto pamiętać, ponieważ wzmacnia on relację z przewodnikiem i pozytywnie wpływa na posłuszeństwo zwierzaka. Zabawa może być formą nagrody w czasie treningu, jak i samodzielną aktywnością. Oczywiście powinniśmy pamiętać o wprowadzeniu pewnych zasad – bezmyślne rzucanie piłki może skutkować wzrostem frustracji, dlatego jeśli nasz pupil lubi aportować, warto zadbać o odpowiednie warunki podczas tej zabawy. Oprócz tego dobrze jest mieć ze sobą szarpak, którym będziemy mogli pobawić się z psiakiem, lub puller, który może pełnić funkcję aportu i zabawki do przeciągania.
Czas na węszenie
Podczas tych wszystkich wspólnych aktywności spacerowych nie powinniśmy jednak zapominać o rzeczy najważniejszej. Spacer jest przede wszystkim dla psa, nie dla nas. Dlatego powinniśmy zapewnić zwierzakowi możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych i swobodnego węszenia. Jest to jedna z najistotniejszych potrzeb naszych czworonogów, o której realizacji często zapominamy. Niestety, wielu właścicieli irytuje się, gdy ich pies przez dłuższy czas węszy w jednym miejscu, przez co nie może on spokojnie zrealizować swoich potrzeb gatunkowych. Dając psu możliwość swobodnego chodzenia i węszenia podczas spaceru, sprawiamy, że zwierzak czuje się spełniony i szczęśliwy.