Właściciele czworonogów (zwłaszcza ci, którzy nigdy wcześniej w swoim życiu nie mieli żadnego zwierzaka na własność) często zastanawiają się nad różnymi nietypowymi zachowaniami swoich pupili. Z jednej strony domyślają się, że pies nie będzie zachowywać się jak człowiek, ale z drugiej strony martwią się, gdy ten pies zaczyna przesypiać dosłownie całe dnie i noce. Czy jest to zatem coś normalnego, czy jest to właśnie sytuacja, którą wypadałoby się zaniepokoić? Ile śpi pies i jaka ilość godzin wystarczy mu w ciągu doby na porządną regenerację?
O śnie psów
Sen to bardzo ważna część życia każdego czworonożnego zwierzaka. Odgrywa on istotną rolę w codzienności większości psów, dlatego też psy przeznaczają na niego dużo czasu, choć zależy to częściowo także od ich rasy i wynikających z niej naturalnych potrzeb. Zazwyczaj więcej snu potrzebują psy ras małych, które często są typowymi „kanapowcami”, a mniej psy duże, które potrzebują jednak wyładować gdzieś swoją energię i dlatego częściej oddają się szalonym zabawom i długim spacerom. Sporo zmienia także wiek psa. Najwięcej odpoczywają zwierzaki bardzo młode i starsze, a najmniej te, które mają od dwóch do jakichś siedmiu czy sześciu lat.
Potrzeba snu u psów
Jeżeli sen psa ma być dla niego dobry i ma mu zapewnić wystarczającą regenerację, właściciel pupila sam musi zadbać o jego jakość, by w razie czego móc ją poprawić. Pies powinien mieć swoje spokojne miejsce do odpoczynku. Taki azyl ma mu służyć do odgradzania się od otoczenia i ma pozwolić mu na przebywanie „z samym sobą”. Posłanie musi mieć odpowiednią wielkość, grubość i miękkość. Jeżeli pies ewidentnie nie chce na nim spać, warto pomyśleć o tym, by zamienić je na coś innego i po prostu spróbować wbić się w upodobania zwierzaka.
Odpowiednio długi i jakościowy sen psa ma na celu zadbać o jego kondycję fizyczną i kondycję psychiczną. Bez niego utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia zwierzaka nie będzie możliwe.
Źródło: https://www.epet.pl/