Bogata w składniki odżywcze karma dla psa

Odpowiedzialny właściciel czworonoga zwraca uwagę na to, z czego zrobione jest dane kupowane w punktach sprzedażowych dla zwierząt pożywienie. W sklepach zoologicznych nie brakuje stosownych propozycji, niemało jest także tych produktów, których pies powinien unikać. Karma dla psa, która zawiera składniki nieprzydatne w żywieniu psów czy nawet szkodliwe w dłuższej perspektywie, to częste zjawisko. Zadaniem właściciela psa jest zgromadzenie odpowiedniej wiedzy na temat żywienia czworonogów. Dzięki właściwej dawce witamin i minerałów pies może dożyć sędziwego wieku, nie wystąpią też u niego żadne groźne choroby. Jedzenie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną zwierzęcia.

Jak prawidłowo dobrać?

W przeciwieństwie do człowieka psy nie potrzebują aż tak bardzo urozmaiconej diety. Najważniejszym składnikiem ich pożywienia powinno stanowić białko, tłuszcze, w mniejszym stopniu węglowodany. Karmy dla psa, które zawierają duże ilości zbóż, a co za tym idzie węglowodanów są nieprzydatne w codziennej diecie czworonoga. Każda porcja powinna być stała, dobrze odmierzona, przy podawaniu warto brać pod uwagę wiek i wagę psa. Jedna porcja musi zawierać kompleks witamin i minerałów, tak żeby zwierzę nie odczuwało głodu podczas dnia. Nie tylko skład jest istotny, ale także smak karmy, często psy mają preferencje smakowe, lubią jeść niektóre artykuły, właściciel może wziąć pod uwagę te kwestie, wówczas pies podczas jedzenia będzie miał lepszy apetyt. Smak czy zapach pokarmu są dla zwierzęcia ważne, w misce można umieścić zarówno karmę dla psa suchą, jak i mokrą, obie te propozycje mogą być cenne dla jego rozwoju i samopoczucia.

Cechy dobrej jakościowo karmy

Bezpieczna karma dla psa to taka, która ma komfortową dla zwierzęcia konsystencję i skład. Pożywienie łatwo pogryźć i połknąć, nie znajdują się tam elementy, które mogą utkwić w gardle, jak na przykład kości. Pokarm jest w pełni przyswajalny, nie jest ciężkostrawny, jego naturalność jest zauważalna. Bezpieczeństwo występuje także pod względem chemicznym czy mikrobiologicznym, w środku nie mogą występować groźne dla funkcjonowania układu pokarmowego bakterie, wirusy czy grzyby. Jest to też artykuł o właściwym bilansie, procentowy podział na tłuszcze, białka i węglowodany powinien być tam uwzględniony. Nie powinna także za bardzo obciążać domowego budżetu, w sklepach zoologicznych nie brakuje takich propozycji, dzięki którym można poprawnie nakarmić psa, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów, występują one w atrakcyjnych cenach.