Czego nie powinien jeść pies? 5 produktów szkodliwych dla psa

Żywienie psów jest od lat przedmiotem gorącej dyskusji między właścicielami tych wspaniałych zwierząt. Pojawiające się nowe badania kładą się cieniem na dotychczasowych, a żywieniowe “mody” znikają tak szybko, jak się pojawiają. Jest jednak kilka rzeczy, których twój pies nie powinien jeść, bez względu na to, jaki żywieniowy trend jest akurat na topie. Sprawdź, jakie to produkty! 

Jedzenie, które może zaszkodzić psu

Wielu czworonożnych przyjaciół nie ma najmniejszego problemu ze skonsumowaniem wszystkiego, co pachnie jako tako i wygląda nieźle, a co niekoniecznie jest jadalne albo też – zdrowe i właściwe. Zgarnianie resztek obiadu do psiej miski jest fatalną praktyką, na szczęście coraz rzadziej spotykaną. To, co służy ludziom, niekoniecznie jest odpowiednie dla psów.  

Czym karmić psa – karma sucha czy mokra

Zarówno mokre, jak i suche karmy mają swoich zwolenników i przeciwników, ale pozwólmy psim nosom decydować. Mieszany system żywienia psów sprawdza się w wielu domach, ale kluczem do zdrowia i kondycji twojego psa jest głównie jakość pożywienia. Marketowe półki uginają się pod ciężarem puszek z mokrą karmą i chrupkami, ale marketowa jakość nie jest tym, co chciałbyś znajdować codziennie w misce, gdybyś był psem. Inwestycja w wysokiej jakości karmę to inwestycja w zdrowie psa. Wiejska Zagroda karma dla psa jest przykładem takiej karmy. Skomponowana z jakościowych rodzajów mięsa z dodatkiem tłuszczu łososia, ziół, warzyw i owoców stanowi kompletny, pełnowartościowy posiłek. 

Jak rozpoznać dobrą karmę dla psa?

Czytaj skład. Dobrej jakości karma, oprócz składu surowcowego, na opakowaniu ma też skład analityczny. Przykładowo Wiejska Zagroda karma dla psa zawiera aż 30% surowego biała, 21% tłuszczu, co stanowi doskonałą proporcję. Jest też bogata w witaminy i minerały. Producent karmy dla psa wysokiej jakości podaje wszystkie istotne informacje bez owijania w przysłowiową bawełną i zasłaniania się ogólnikowymi hasłami, jak “produkty pochodzenia zwierzęcego”.  

Czego, nie może jeść pies?

Jeśli decydujesz się karmić psa innym typem pożywienia niż gotowa karma, pamiętaj o składnikach, które są dla psów ciężkostrawne, szkodliwe lub wręcz trujące: 

  • awokado – ten zdrowy dla ludzi owoc jest niestety szkodliwy dla psów, bynajmniej ze względu na same właściwości owocu. To nie miąższ awokado stanowi problem, a chemiczne, grzybobójcze opryski, którym poddawane są uprawy. Potrafią narobić w psim organizmie ogromnych spustoszeń; 
  • cukier – nie jest zdrowy ani dla psów ani dla ludzi, a rodzaj zagrożenia ze strony nadmiernej ilości cukrów jest podobny w obydwu przypadkach: miażdżyca, choroby serca, nadwaga, problemy ze stawami; 
  • surowe białko jaja – awidyna w nim zawarta uszkadza sierść i skórę, a konsekwencją mogą być poważne choroby dermatologiczne; 
  • kocia karma – inne potrzeby kotów i psów skutkują innym doborem składników, a niewłaściwy rozkład makro i mikroskładników skutkować może problemami ze strony układu pokarmowego i obniżoną odpornością; 
  • alkohol – silnie trujące dla psów toksyny zawarte w alkoholu uszkadzają komórki nerwowe i prowadzą do poważnych następstw w obszarze układu nerwowego.