Co warto wiedzieć o psim węchu?

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób psy są w stanie po zapachu rozwiązywać różnego rodzaju zagadki? Ciekawiło Cię kiedyś co odpowiada za tak dobry węch u psów? Jeśli tak, to poznajmy teraz kilka ciekawostek o psim węchu.

Kilka słów o psim węchu

Na początku warto dodać, że pis posiada suchy nos. Co dokładnie to oznacza? Zawsze się słyszało, że oznaka suchego nosa oznacza chorobę. A tu się okazuje, że to nie prawda, ponieważ suchy nos pies może mieć z różnych powodów a mianowicie:

  1. Z braku wody.
  2. Problemy skórne.

Więc dlaczego nos psa jest z reguły mokry? Ma to związek z kanalikami łzowymi, które spływają, które nawilżają nos wydzieliną, która ma za zadanie nawilżyć oczy u ludzi. Niektóre psy mają ten węch czulszy niż inne psy. A są nimi psy myśliwskie, owczarek niemiecki, czy też owczarek szkocki – więcej o owczarkach szkockich w artykule na stronie www.pupilki.pl.

Ciekawostki o psim węchu

Znamy już zasadę działania psiego węchu w praktyce. Na pewno dla wielu osób jest ona nieco niezrozumiała. Na pewno wszyscy są zainteresowani jednak ciekawostkami na temat psiego węchu. Jakie ciekawostki o psim węchu warto znać?

  • psy zapamiętują do 600 000 tysięcy zapachów związane z ludźmi, z niektórymi sytuacjami.
  • pies może stracić węch – są to sytuacje, które mogą się zdarzyć po urazach lub po ekspozycji silnej chemii, czy też po intensywnych aromatach, jak i po przebytej chorobie.
  • węch psi jest o wiele czulszy niż ludzki. Psy sobie lepiej radzą poprzez wyczuwalną woń, dzięki czemu potrafią wyczuć zagrożenie. Dlatego człowiek wykorzystywał psa i jego wyjątkową zdolność do polowań czy tropienia.