Dlaczego pies negatywnie reaguje na inne psy?

Życie z psem agresywnym nie jest proste.Wymaga od nas wiele wyrzeczeń i poświęcenia pupilowi więcej czasu. Pies kontra pies? Agresja w stosunku do siebie ma na pewno głębsze podłoże. Pies z natury ma silną wolę dominacji lub może to być strach lub mógł coś przeżyć traumatycznego wcześniej.

Dominacja psa

Oczywiście dominacja może okazać się u dorosłych psów w efekcie wysokiego poziomu testosteronu. Hormon zwany agresją, pokazuje dużą pewność siebie i w skutek tego ma niepożądane zachowanie.

Agresja terytorialna u psa

Z kolei agresja objawia się, gdy pies ma silną potrzebę obrony np.

  • pana,
  • miski,
  • zabawki,
  • domu.

Takie zachowanie jest problematyczne, pies myśli że robi dobrze, ale Pan się denerwuje. Problem pojawia gdy w domu chcemy mieć drugiego psa, wtedy wiąże się między nimi rywalizacja.

Pies jest agresywny ze strachu

Ta agresja większość dotyczy psów małych. Ale i może być przyczyna zachowania agresją z powodu gdy pies przeżył wcześniej coś traumatycznego. Trauma się umacnia gdy pies wcześniej został np. pogryziony. Agresja wiąże się z atakiem na innego psa w skutek obrony. Do takiej sytuacji doszło ostatnio niedaleko Wałbrzycha, a o ataku psa na inne zwierzę szerzej wypowiedział się świadek zdarzenia na portalu informacyjnym www.walbrzychinfo.pl.

Czy psy w ogóle powinny się lubić?

Jak i ludzie się lubią i nie przepadają tak samo może być u psów. Pies uwielbia przebywać z ludźmi ale czy z psami już niekoniecznie. Niektóre psy są z natury agresywne, więc nie musi to wynikać z nielubienia czy lubienia kogoś.

Czy psa idzie oduczyć agresji do innego psa?

Złotego środka nie ma na takie zachowanie. Możemy spróbować wyładować emocje psa. Długi spacer i pełno zabaw w ciągu dnia pomoże psu z agresją. Jeśli nie radzimy sobie z zachowaniem naszego psa, może warto zasięgnąć porady behawiorysty lub zaakceptować swojego psa takim jakim jest.