Dieta dla psa z cukrzycą – jaką karmę wybrać?

Cukrzyca u psów to dość częsta dolegliwość, która wymaga interwencji weterynarza. Pies, u którego rozpoznano chorobę, powinien zmienić dietę, a jego właściciele muszą zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza weterynarii. Cukrzyca może mieć różne objawy, zwykle prowadzi do braku energii u zwierzęcia, może objawiać się złym stanem sierści oraz skóry psiaka. Pies może mieć spory apetyt, co często przekłada się na gwałtowny wzrost wagi i spadek kondycji. Karma dla psa cukrzyka dostarcza mu wszystkich składników pokarmowych w optymalnych ilościach.

Czym charakteryzuje się karma dla psa z cukrzycą?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która związana jest z nieprawidłową pracą trzustki, dochodzi do zbyt dużych skoków poziomu glukozy we krwi, co często skutkuje brakiem wystarczającej ilości insuliny. Karma dla psa cukrzyka powinna składać się z odpowiedniej ilości białka zwierzęcego, ponieważ ono nie wpływa na podnoszenie się poziomu cukru we krwi. Drugim ważnym składnikiem są węglowodany złożone. Cukry złożone rozkładają się wolniej niż węglowodany proste. Do uwalniania cukru dochodzi więc stopniowo, a nie gwałtownie. W karmie znajduje się również błonnik, który korzystnie wpływa na samopoczucie psa oraz na jego układ pokarmowy. Włókna roślinne oraz cukry złożone są wolno trawione przez zwierzę, dlatego psiak szybciej i dłużej czuje się syty. Wśród karm dla psów cukrzyków są produkty skomponowane pod czujnym okiem lekarzy weterynarii. Mokra karma w puszkach zapewnia wygodne karmienie zwierzęcia i dostarczanie mu dokładnie takiej ilości pożywienia, jakiej pupil potrzebuje.

Składniki w karmach dla psów diabetyków

Ciekawym składnikiem w karmach dla psów cukrzyków jest inulina. Substancja ta pochodzi z rośliny — cykorii. Inulina znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych, dlatego stanowi cenny składnik diety cukrzyków, również psów. Nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi, a dostarcza węglowodanów złożonych oraz jest bogatym źródłem błonnika. Każda karma dla psa cukrzyka zawiera białko zwierzęce — zwykle jest to indyk, wołowina lub ryba. Dobrym dodatkiem do pożywienia dla zwierząt jest również olej z ryby, np. z łososia. Tłuszcze nienasycone korzystnie wpływają na układ krwionośny i nerwowy, są również odpowiedzialne za wygląd sierści oraz skóry psa. Karma dla zwierząt może zawierać również witaminy oraz minerały, które sprawią, że dieta psa będzie pełnowartościowa. Suszone drożdże piwne odpowiadają za dostarczenie pupilowi probiotyków, korzystnie wpływających na układ trawienny.