Jak karmić psa, by zachował zdrowie i piękną sierść?

Pies to członek rodziny i ważna jej część, dlatego tak też powinien być traktowany. Są psie mamy czy psie opiekunki czy „pańcie”, ale wszystkie powinien łączyć fakt, że chcą dla swoich czworonożnych przyjaciół tego, co najlepsze. Poza zabawą czy okazywanie dużej ilości miłości trzeba też zadbać o właściwą dietę, pamiętając, że psiak nie powinien jeść resztek ze stołu. Jak więc karmić psa, by zachował zdrowie i piękną sierść?

Czy warto psu gotować?

Jest wiele „szkół” na temat tego, jaka dieta jest dla psa najlepsza. Oczywiście najlepiej wybierać zdrową dietę, a to oznacza, że nie można tuczyć psa, ani dawać mu resztek, bo to nasz członek rodziny, a nie śmietnik. Są opiekunowie, którzy swoim pupilkom gotują. Przyjrzyjmy się posiłkom gotowanym. Są osoby, które uważają, że gotowane jedzenie trzeba jeszcze suplementować. Jednak nie do końca jest to prawda, bo wszystko zależy od tego, czym psa karmicie. Jeżeli podajecie mu cielęcinę, jagnięcinę, wołowinę czy mięso z przepiórek, perliczek lub kaczek, a do tego warzywa, to mitem jest, że dieta musi być suplementowana. Jednak trzeba liczyć się z tym, że taki styl żywienia nie jest tani, tym bardziej, że nie należy stosować żadnych wypełniaczy, a więc ryżu czy makaronu. Można natomiast dodać trochę oleju z łososia czy alg morskich. Do tego psiak ma mieć zawsze dostęp do czystej wody. Jeżeli jednak nie macie czasu na gotowanie bądź Wasz stan konta Wam na to nie pozwala, to nadal możecie postawić na zdrową dietę u psa tyle, że w innym wydaniu.

Karmy dla psów – postaw na jakość

Swoich czworonożnych przyjaciół można też odżywiać wybierając dobre karmy dla psów. A dobre to takie, które w swoim składzie mają przede wszystkim dużą ilość mięsa, natomiast nie mają zbóż. Pamiętajcie, że karmom marketowym mówimy stanowcze nie. Dodatkowo karmy powinny być dostosowane do wieku. Jednocześnie są psy, które wymagają specjalnej diety, a więc i wtedy musicie wybierać takie karmy, które będą dla nich najlepsze. Czytajcie więc składy. Możecie postawić tylko na suchą karmę, ale też podawać mokrą i suchą karmę. Dobrym wyborem jest podawanie np. mokrej karmy rano i wieczorem. Natomiast w ciągu dnia pupilek ma dostęp do suchej karmy, którą może chrupać, kiedy ma ochotę. Oczywiście inaczej wygląda sytuacja, gdy psiak ma specjalną dieta i wtedy musi jeść tylko zalecone produkty.

Podział karm i mity na temat karmienia

Psiakowi może nie smakować dana karma, jednak nie oznacza to, że trzeba go do jej jedzenia zmuszać, choćby poprzez głodzenie i zabieranie miski po kilku minutach, gdy nie zje. Zdecydowanie lepiej kupić mniejszą ilość, a gdy psu zasmakuje, to wtedy można zamówić duży worek. Dodatkowo pamiętajcie, że jedzenie musi być dobierane pod konkretnego psa. Wyróżniamy choćby karmy dla szczeniąt, dla psów dorosłych, ale i aktywnych, a także ras małych i dużych. Możecie też zakupić karmy bezzbożowe, ale i dla seniora, alergika oraz niskokaloryczne. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, które należy dobierać pod kątem stanu zdrowia, ale i wieku czy prowadzonego stylu życia. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie jeżeli zmieniacie karmę, to róbcie to bardzo powoli. Na samym początku dodajcie do głównej karmy trochę nowej i powoli tę ilość zwiększajcie, a zmniejszajcie zawartość poprzedniej. Dzięki temu unikniecie problemów żołądkowych. Nie zapominajcie też, że mitem jest, iż powinno się karmić psa raz dziennie, gdyż w przypadku dużych ras istnieje ryzyko skrętu żołądka. Jeżeli szukacie dobrych karm w dobrych cenach, to polecamy Wam sklep zoologiczny Twój Pieszczoch.

O barfie zdań kilka

Musimy jeszcze wspomnieć o stylu żywienia jakim jest barf. Taka dieta także uznawane jest za zdrową. Opiera się ona na konkretnych założeniach i zachowaniu proporcji. Posiłek powinien być przygotowany na surowym mięsie z kośćmi i podrobami. Tutaj ważne są proporcje, czyli od 60 do 75% w w misce powinno znajdować się mięsa, z czego maksymalnie 15% kości. Pozostała część to mięso z przynależnym tłuszczem, błonami, ścięgnami. Natomiast podrobów nie powinno być więcej niż 10%. Oczywiście w diecie nie może zabraknąć jeszcze warzyw, ale nie więcej niż 15%. Przyda się też mała ilość owoców oraz dodatki takie jak jaja, algi, ale i oleje z ryb.

Jeżeli zdrowo odżywiać swojego psa to jego sierść jest piękna i lśniąca. Pamiętajcie, że na rodzinie się nie oszczędza, dlatego też wybierajcie dla swoich psów to, co najlepsze.