Lamblioza i giardioza u psów – profilaktyka i zapobieganie

Wśród chorób wywołanych przez pasożyty, zdecydowanie jedną z najbardziej dokuczliwych jest lamblioza i giardioza u psów. Wywołuje ona poważne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego i charakteryzuje się długo utrzymującymi się biegunkami. Z łatwością może przenieść się także na ludzi, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad higieny. Jak rozpoznać zarażenie giardią u psa i w jaki sposób zapobiegać rozwinięciu lambliozy?

Lamblia i giardia – co to jest?

Giardia lamblia lub Giardia intestinalis to jednokomórkowe pasożyty, którymi mogą zarazić się zarówno psy, koty, jak i ludzie. Wywołują groźną i bardzo uciążliwą w leczeniu chorobę – lambliozę, nazywaną również giardiozą.

Do zarażenia lamblią dochodzi zwykle w wyniku kontaktu psa z odchodami zarażonych zwierząt. Jednak nie zawsze wystarczy unikać odchodów. Zdarza się, że futrzak zarazi się giardią w wyniku spożycia wody z kałuży lub skażonego zbiornika wodnego. Dzieje się tak, ponieważ cysty pasożyta są w stanie przetrwać w wodzie przez wiele miesięcy. Po połknięciu cyst, pasożyt zagnieżdża się w przewodzie pokarmowym zwierzęcia i sieje spustoszenie, uszkadzając wewnętrzną ścianę jelita.

Lamblioza, giardioza – objawy i wykrycie choroby u psa

Najczęstszym objawem giardii jest ciężka, nieustająca biegunka. Wraz z nią mogą pojawić się również wymioty, a co za tym idzie – silne odwodnienie organizmu. Zwierzę często chudnie w oczach, mimo utrzymania dobrego apetytu. Pogorszeniu ulega również ogólna kondycja, co widać zwłaszcza po stanie sierści – staje się ona sucha, skołtuniona i matowa.

Jak widać, objawy zarażenia pasożytem są dość typowe, nie zawsze więc pierwsze podejrzenie pada na giardiozę. Niestety, im dłużej zwlekać będziemy z diagnostyką, tym ciężej będzie pozbyć się pasożyta z organizmu. Na szczęście, lambliozę bardzo łatwo można zdiagnozować i wyleczyć – wystarczy badanie próbek kału, by wykryć lamblie.

Giardia lamblia – leczenie i zapobieganie

Po wykryciu choroby wdrażane jest odpowiednie leczenie, które ma na celu nie tylko eliminację pasożyta, ale również poprawę stanu zdrowia psa, poprzez między innymi kroplówki nawadniające. Niestety, nawet po wyleczeniu lambliozy istnieje ryzyko, że pies ponownie zarazi się tym pasożytem. Warto wówczas przestrzegać paru istotnych zasad.

Jedną z podstawowych reguł jest pilnowanie, by pies nigdy nie pił wody z kałuż, strumieni, fontann i nieznanych zbiorników wodnych, które mogą być zakażone. Na spacerach oraz podczas wakacji zawsze powinniśmy mieć ze sobą własną butelkę z wodą i przenośną miskę dla psa. Ważne również, by zachować czujność w takich miejscach jak przychodnie weterynaryjne, salony groomerskie czy psie parki, gdzie często wystawia się miski z wodą. Gdy pies napije się wody, którą wcześniej spożywało zarażone zwierzę, sam również może zachorować.

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się pasożyta warto również natychmiastowo sprzątać odchody po swoim psie, a także nie pozwalać mu na intensywne wąchanie kup znalezionych na spacerach. Dobrze jest również zadbać o profilaktyczne badanie kału kilka razy do roku oraz odrobaczanie zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.