Jak przyzwyczaić psa do podróży?

Jeśli chcemy cieszyć się podróżą z naszym psem, konieczne jest, aby podróż samochodem kojarzyła mu się z pozytywnym i naturalnym doświadczeniem. Musimy się upewnić, że pies jest zrelaksowany podczas podróży, w przeciwnym razie będzie to dla niego bardzo stresująca sytuacja i z czasem będzie się to pogarszać. Dlatego bardzo ważne jest, aby od samego początku przyzwyczajać go do pojazdu, ruchu i transportera, ponieważ zawsze muszą być spełnione niezbędne wymagania dotyczące podróżowania ze zwierzętami domowymi.

Podobnie jak dzieci, szczeniaki lepiej przyswajają wszystko. Dorosłym psom trudniej jest zmieniać przyzwyczajenia i zdobywać nowe doświadczenia. Dlatego im wcześniej zaczniemy wsadzać psa do samochodu, tym szybciej nauczy się on, że nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo, a co za tym idzie będzie on spokojny. Jeśli jednak uznasz, że pies nie jest gotowy na podróż, lub wolisz wybrać się na wakacje bez Twojego pupila, w tym artykule przeczytasz o miejscach, w których można zostawić psa na ten czas.

Najlepiej, w każdym razie, na początku robić krótkie przejazdy i stopniowo zwiększać dystans. Zakończ podróż w miejscu, które Twój pies lubi, np. w parku. Dzięki temu podróż będzie mu się kojarzyła z pozytywnym doświadczeniem. Rozpieszczaj go i nagradzaj za dobre zachowanie.

Przed, w trakcie i po podróży należy zachowywać się w sposób spokojny, niewzruszony, tak aby pies otrzymał poczucie spokoju i wyciszenia. W ten sposób zapobiegniemy jego zdenerwowaniu. Jeśli pies ciągle dyszy lub ślini się, to znaczy, że jest zestresowany.

Przede wszystkim naucz go wsiadać i wysiadać z samochodu samodzielnie, bez przymusu, chyba że jest bardzo małą rasą i nie może do niego dosięgnąć. Spróbuj również przyzwyczaić go do niewysiadania z samochodu w niebezpiecznych miejscach, gdzie na przykład są inne samochody.

Kiedy pies jest już w środku, uruchom samochód i wyłącz go, aby pies przyzwyczaił się do dźwięku i wibracji. Następnie zacznij go stopniowo się poruszać, wykonując krótkie przejazdy. Nie zapomnij sprawdzić, czy temperatura wewnątrz nie przekracza 23 stopni Celsjusza, czy pies ma zapewnioną odpowiednią wentylację i czy słońce nie świeci bezpośrednio na niego.

Podczas podróży rób przystanki co dwie godziny, abyś zarówno Ty jak i Twój pies mogli rozprostować ciało i zaczerpnąć świeżego powietrza. Wykorzystaj tę okazję, aby podać mu wodę, aby zapobiec odwodnieniu. Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie, zwłaszcza przy zamkniętych oknach. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest odświeżacz powietrza, ponieważ może on sprawić, że nasze psy poczują się niekomfortowo, jeśli jest dla nich zbyt silny. Postaraj się, aby zapach był lekki lub usuń go z samochodu podczas podróży.