Informacja o ryzyku, objawach oraz przyczynach może pomóc rozpoznać udar u psa i zapewnić mu odpowiednią opieką w oczekiwaniu na przybycie weterynarza.
Udar u psa
Udar może dotknąć każdego psa, ale najczęściej choroba pojawia się u psów starszych i schorowanych, ze słabym sercem, nadciśnieniem, często z nadwagą. Wiedza o symptomach pojawiania się udaru jest o tyle istotna, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wpadnięcia w panikę, a dalej większa możliwość zastosowania odpowiedniego zachowania przy dotkniętym udarem psie, wraz z szybkim wezwaniem pomocy weterynaryjnej. Często to właśnie od naszego zachowania w takich wypadkach zależy zdrowie i życie naszych czworonożnych przyjaciół.
Objawy udaru u psa
Objawy udaru u psa mogą być zróżnicowane i należą do nich m.in.:
• skrajne osłabienie organizmu, ale w szczególności tzw. neurologiczne osłabienie kończyn. W tym wypadku nerwy nie przewodzą informacji do mięśni, a zwłaszcza kończyn i zwierzę nie jest w stanie chodzić ani nawet stać;
• oczopląs – brak równowagi w napięciu w mięśniach ocznych powodujący mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych;
• nudności, wymioty, a także brak zainteresowania pożywieniem;
• nagła utrata równowagi, pies może po prostu nagle się przewrócić;
• zmiana świadomości, czyli dziwaczne, nielogiczne zachowanie psa – w zależności od stopnia zaawansowania udaru może występować apatia, brak reagowania na komendy i na imię, może również pojawić się agresja albo utrata przytomności.
Symptomy udaru u psa pokrywają się często z objawami innych chorób, ale udar można odróżnić przede wszystkim po tym, że pojawia się nagle. Z całą pewnością można go podejrzewać w momentach, w których zachowujące się całkowicie normalnie zwierzę nagle nie może wstać z nóg, nie reaguje na komendy, czy wymiotuje albo traci przytomność.
Objawy udaru pokrewne z innymi dolegliwościami
Niektóre objawy udaru u psa pokrywają się z objawami innych chorób, ale i tutaj można w pewnym stopniu rozeznać się w sytuacji:
• w sytuacji choroby serca u psa nagłe zasłabnięcie powinno przejść już po kilku minutach i ustabilizowaniu akcji serca – jeżeli będzie to udar, objawy nie cofną się;
• występujące wyłącznie zaburzenia równowagi mogą oznaczać choroby błędnika, ale zazwyczaj miały miejsce wcześniej.
Trzeba również pamiętać o tym, że udar udarowi nierówny. Bywa, że pies jedynie się zatacza, jakby był pijany, czasami ma trudności ze wstaniem, a bywa, że traci przytomność.
Diagnoza
Pełną diagnozę odnośnie do faktu zaistnienia udaru u psa weterynarz jest w stanie postawić dopiero po dobie od ukazania się pierwszych objawów chorobowych. W wypadku cofnięcia się objawów udaru w okresie 24 godzin najczęściej będzie to przy tym oznaczało, że mamy do czynienia nie z udarem, ale z tzw. TIA, przemijającym atakiem niedokrwiennym.
Pamiętajmy, aby nie próbować samodzielnie diagnozować udaru i szukać pomocy w internecie innej od weterynaryjnej. Należy jak najszybciej takiej właśnie fachowej pomocy poszukać.