Jak rozpoznać, że pies potrzebuje karmy bezzbożowej?

Karmy słabszej jakości mają w swoim składzie dodatek zbóż i produktów sojowych czy kukurydzy. Niestety, te składniki mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie psa, niepotrzebnie obciążając jego układ pokarmowy. Jak rozpoznać, że warto wprowadzić karmę bezzbożową do psiej diety?

Karma bezzbożowa – co ją wyróżnia?

Karma bezzbożowa to pokarm o wiele lepszej jakości, niż zwykłe karmy dostępne w sklepach zoologicznych i marketach. W jej skład wchodzą mięsa dobrego gatunku, jak np. królik, jagnięcina, cielęcina, kaczka czy dziczyzna oraz warzywa, wzbogacające wyciągi roślinne, oraz aktywne biologicznie składniki, jak wodorosty morskie czy omułek nowozelandzki. Dzięki temu, karma bezzbożowa zawiera dobrze przyswajalne białko, mało tłuszczu, nie ma w niej antybiotyków i hormonów. Zawiera m.in. witaminy z grupy B, oddziałujące pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu i mikroelementy, takie jak cynk, niezbędny do utrzymania zdrowia skóry i sierści.

Kiedy zamienić zwykłą karmę na bezzbożową?

Karma bezzbożowa wyróżnia się swoimi walorami dietoprofilaktycznymi. Dlatego jest zalecana w żywieniu psów z alergią i nietolerancją pokarmową. Zawsze, gdy właściciel zauważy niepokojące objawy po jedzeniu lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto rozważyć wprowadzenie karmy bezzbożowej do codziennej diety pupila. Taki rodzaj karmy jest łatwiej trawiony, więc dobrze posłuży psom z nadwrażliwym żołądkiem lub jelitami. Sygnałem ostrzegawczym powinny być również problemy ze skórą czy pogorszenie stanu sierści (np. utrata połysku, matowy włos).

Szczególnie uważni powinni być opiekunowie psów tych ras, u których często odnotowuje się alergie i nietolerancje związane z jedzeniem produktów zbożowych, m.in. labradorów i golden retirverów, owczarków niemieckich, bokserów czy chow chow.

Czy każdy pies może jeść karmę bezzbożową?

Choć karma bezzbożowa jest wyraźnie zalecana psom, którym dokuczają problemy zdrowotne, związane z układem pokarmowym, to ten rodzaj żywienia może być z powodzeniem stosowany u większości psów. Im również posłuży karma zawierająca mięso wysokiej jakości, wzbogacone o składniki mineralne. W przeciwieństwie do karmy bezzbożowej, niższej jakości zwykła karma zawiera dużo wypełniaczy – nie przyswajanych przez psa. Przez to zwierzak szybciej odczuwa głód i potrzebuje zwiększonej ilości pożywienia, by zapewnić sobie niezbędne makroelementy. Karma bezzbożowa to także brak zbędnych (a czasem wręcz szkodliwych dodatków), takich jak cukier, antybiotyki, konserwanty.