Rasa tych psów pochodzi z terenów północnej Rosji i z łatwością znosi niskie temperatury oraz leżący przez wiele miesięcy śnieg. Husky są także bardzo silne i wytrwałe, dlatego też od wieków służyły ludziom pomocą jako zwierzęta zaprzęgowe. Mieszkający na Syberii ludzie z pomocą psich zaprzęgów transportowali na saniach ciężkie ładunki. W ciągu dnia potrafili przebyć 160 kilometrów. To oznacza, że odległość dzielącą Gdańsk od Zakopanego pokonaliby w cztery dni. Obecnie wykorzystuje się siłę i wytrzymałość psiaków husky podczas uprawiania popularnej dyscypliny sportowej – wyścigów psów zaprzęgowych. W tej konkurencji organizuje się nawet mistrzostwo świata, a dla samych zwierząt uczestnictwo w takiej rywalizacji jest przede wszystkim dobrą zabawą.
Husky często mają niebieskie oczy, co u psów jest rzadko spotykaną cechą. Niebieskookie zwierzaki są bardzo cenione przez hodowców. Zdarza się też, że husky mają oczy w dwóch różnych kolorach. Husky rzadko szczeka, ale za to wydaje wiele innych dźwięków. Wyje, skomle, popiskuje, warczy, a nawet mruczy niczym kot. Jest to zwierzę, które odzywa się bardzo często i niezwykle chętnie. Właściciele husky uważają, że te psy rozmawiają z ludźmi śpiewając w swym własnym, psim języku. Psiak tej rasy często ucieka z domu. Nie robi tego z braku przywiązania do swego pana. Po prostu jest psim odkrywcą, który pragnie poznać jak najwięcej z otaczającego go świata. Często i dalekie spacery pod opieką właściciela są dobrym sposobem na to, aby ten żądny przygód zwierzak nie narażał się na niebezpieczeństwo samowolnych wycieczek.
Więcej ciekawostek o psach oferuje strona www.racjonalny.pl.
Futerko husky może przybierać różne kolory. Spotyka się psy białe, czarne, brązowe i o wszelkich pośrednich odcieniach. Najbardziej cenione przez hodowców są jednak zwierzęta szarosrebrne z białymi plamami oraz białą maską wokół oczu i pyska. Futro psa husky działa jak specjalny kombinezon chroniący zwierzaka przed arktycznym zimnem. Dzięki niemu psiak może przez krótki czas nawet spać na śniegu. Szczenięta husky mają bardzo miękkie i jedwabiste futerko. U dorosłych psów staje się ono grubsze i bardziej gęste.
Dodatkowa uwaga – już od dawna ludzie wiedzieli o niezwykłej odporności psów zaprzęgowych na trudne warunki życia i mróz. Nic więc dziwnego, że te zwierzaki towarzyszyły w przeszłości podróżnikom i odkrywcom. Na początku XX wieku na Ziemi pozostało niewiele miejsc, do których wcześniej nie dotarł jeszcze żaden człowiek. Do takich należał biegun południowy, który został odkryty przez norweskiego polarnika, Ronalda Amundsena, przy pomocy psich zaprzęgów.